Ambasada RP w Londynie – Polish Heritage Days (PHD).

Podczas wydarzenia PHD, dystrybutor Liquid Insulation Ltd. z siedzibą w Londynie prezentował nanotechnologię – SFEROLIT & THERMIX firmy ATENA Property Management Sp. z o. o. Wydarzenie warte uwagi nie tylko ze względu na prezentację ciekawych produktów ale przede wszystkim w związku z uszanowaniem historii – Dni Polskiego Dziedzictwa w Wielkiej Brytanii (Polish Heritage Days, PHD).
Źródło: Ambasada RP w Londynie.
https://www.facebook.com/liquidinsulationltd/

Tematem przewodnim tegorocznych Dni Polskiego Dziedzictwa jest 130. rocznica urodzin trzech wybitnych polskich dowódców wojskowych: gen. Władysława Andersa, gen. Stanisława Maczka i gen. Stanisława Sosabowskiego oraz ich wkład w dziedzictwo i historię Polaków na Wyspach Brytyjskich. Główne obchody zaplanowano na weekend na przełomie kwietnia i maja (sobota 30 kwietnia i niedziela 1 maja).

Jak co roku, w ramach PHD odbędą się wydarzenia organizowane w maju w Wielkiej Brytanii, których celem będzie promocja polskiej kultury, dziedzictwa przeszłych pokoleń, polskiego wkładu w życie kulturalne, gospodarcze i społeczne Wielkiej Brytanii, polonijnej solidarności społecznej, wzmacnianie wartości wspólnotowych w środowiskach lokalnych, a także podkreślenie pozytywnej roli, jaką polska społeczność pełni w Zjednoczonym Królestwie. W zeszłym roku w ramach PHD zorganizowano ok. 90 wydarzeń w ok. 50 miastach Wielkiej Brytanii, choć z powodu pandemii koronawirusa znaczna ich część odbyła się online.

Tematem przewodnim tegorocznych Dni Polskiego Dziedzictwa jest 130. rocznica urodzin trzech wybitnych polskich dowódców wojskowych: gen. Władysława Andersa, gen. Stanisława Maczka i gen. Stanisława Sosabowskiego oraz ich wkład w dziedzictwo i historię Polaków na Wyspach Brytyjskich.

“Cieszę się, że Dni Polskiego Dziedzictwa – Polish Heritage Days przetrwały czasy pandemii i że dzięki swojej kreatywności Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii i ich brytyjscy przyjaciele mogą w ramach PHD od pięciu lat nieprzerwanie celebrować wszystko, co polskie. W tym roku obchodzimy 130. rocznicę urodzin trzech wielkich polskich generałów: Władysława Andersa, Stanisława Maczka i Stanisława Sosabowskiego, którzy wnieśli znaczący wkład w zwycięstwo aliantów podczas II wojny światowej i we wzmocnienie polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii. Jeśli masz pomysł na wydarzenie, akcję, inicjatywę lub projekt poświęcony polskiej historii, kulturze czy trzem generałom, podejmij inicjatywę i zrealizuj ją w ramach Polish Heritage Days! Zachęcam również do informowania samorządów i lokalnych mediów o swoich projektach, aby wzbudzić zainteresowanie wśród lokalnych społeczności” – powiedziała charge d’affaires ambasady RP w Londynie Agnieszka Kowalska.

Wnioski o dofinansowanie inicjatyw planowanych w ramach PHD należy składać do 20 marca, a wyniki zostaną ogłoszone do 20 kwietnia.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

Źródło: https://dzieje.pl/wiadomosci/ambasada-rp-w-londynie-zacheca-do-udzialu-w-6-edycji-polish-heritage-days