TRANSPORT DROGOWY

termoizolacja

SFEROLIT®
transport drogowy

Nanoizolacja, cienkowarstwowa powłoka termoizolacyjna o konsystencji emulsji wodnej o szerokim zastosowaniu w sektorze drogowym: komunikacja miejska, pojazdy budowlane, pojazdy do kopalni, osobowe i inne. Powłoka SFEROLIT® aplikowana w systemie z podkładem antykorozyjnym APM PRIMER o klasie antykorozyjności C5 , powłoką SFEROLIT® i wierzchnią warstwą epoksydy wodnej, zapewnia skuteczna ochronę nie tylko termiczną ale także ochrona przed kondensatem. Idealny system do aplikacja dla pojazdów typu betonowóz, aby minimalizować wysychanie betonu podczas dostaw do klienta, zwiększyć jakość asfaltu podczas transportu w samochodach dostawczych (ograniczenia utrat temperatur oraz zwiększenie bezpieczeństwa przed poparzeniami). Natomiast w izotermach nanopowłoka SFEROLIT® ogranicza straty temperatur oraz zwiększa efektywność energetyczną urządzeń. System powłok ATENA NANO zapewnia bezpieczeństwo przed korozją, a wierzchnia warstwa chroni przed agresywną chemią zasadową i kwasową. Wodoodporna powłoka o wysokiej odporności na ścieranie i mycie pod cieśnieniem. Redukcja temperatur do 70%. Grubość aplikowanych powłok: od 0,5mm do 5mm DFT (suchej powłoki). Grubość powłok zależna jest od ilości aplikowanych warstw.

izotermy

autobusy elektryczne

gruszki na beton (betonowóz)

kampery, busy

pojazdy do kopalni

cysterny, kontenery

Produkty dla sektora energetycznego

Rekomendowane typy SFEROLIT® uzależnione są od rodzaju powierzchni do aplikacji, warunków otaczających, klimatu, stężenia oparów i przede wszystkim temperatur eksploatacji.

temperatury eksploatacji
-50⁰C +150⁰C

temperatury eksploatacji
-40⁰C +120⁰C

temperatury eksploatacji
-40⁰C +250/300⁰C

temperatury eksploatacji
-40⁰C +450⁰C

temperatury eksploatacji
-40⁰C +600⁰C

Rekomendacja

Kamper - bus, Polska, UE

Zastosowano SFEROLIT®  APM120 – aplikowano natryskowo na całe wnętrze kampera. Po zastosowaniu 3 mm mokrej powłoki termoizolacji poprawiono efektywność energetyczną pojazdu, wyciszono wnętrze (mniej drgań i hałasu). Mniejsze zużycie klimatyzacji, ponieważ latem jest chłodniej a zimą cieplej. Ponadto jest dodatkową ochroną przed korozją i eliminuje kondensat. Bardzo ważnym atutem jest zwiększenie kubatury wnętrza kampera, ponieważ zajmuje jedynie kilka mm  powierzchni, a tradycyjne pianki lub XPS zajmuje minimum 5cm z każdej strony ściany, posadzki i sufitu. Ponadto posiada lepsze parametry izolacyjne niż pianki PUR.